Daha fazla Yiyin Daha Çok Harcayın

Çoğu zaman danışanlarım onlar için hazırlamış olduğum diyetten daha az yemeye çalışarak daha fazla kilo vereceklerini zannederler. Kontrole geldiklerinde ise tartının üzerinde  ‘’sizin yazdığınızdan daha az yedim, neden daha az kilo verdim?‘’ sorusuyla diyeti biraz bozduklarını da itiraf etmiş olurlar. İşte diyetin en önemli kritiklerinden biri budur aslında. Vücudumuz o kadar akıllıdır ki siz ona daha az enerji verdiğinizde adaptasyona bağlı olarak ağırlık kaybetmemek için adeta savaşacaktır, çünkü enerji kıtlığında ne kadar kendini korursa o kadar hayatta kalacaktır. Bu noktada ‘’enerjiyi kısıtlamadan nasıl kilo vereceğiz peki, siz daha az yeyin demiyor musunuz?’’ sorusu aklınıza gelebilir hemen cevaplayayım; evet temelde haklısınız kilo vermenin mantığı basittir‘’ aldığınız enerji harcadığınız enerjiden daha az olmalıdır‘’ fakat bu abartılmadan dengeli ve yeterli bir biçimde sürdürülmelidir. Siz hiç hareket etmeseniz bile organizmanız hayati fonksiyonlarını yerine getirmek için enerji harcamak zorundadır bu enerji metabolizmasının diğer adı  bazal metabolizma‘dır.  Besinlerle aldığınız enerji bazal metabolizmanızın harcadığı enerjinin altında olmamalıdır.

Bir seferde fazla kilo vermek adına yaptığınız yanlış diyetler eğer bazal metabolik hızınız için gereken enerjinin altında olursa bir süre sonra  organizmanızın harcayacağı enerji de azalacaktır, dediğim gibi vücudunuz çok akıllı her duruma adaptasyon gösteriyor, sonuçta siz aç kalarak beklenenden daha az kilo verecek hem de metabolizmanızın yavaşlamasını sağlayacaksınız, yavaşlayan metabolizmanızla da verdiğiniz az kiloyu korumak için hep gıdım gıdım yemek zorunda kalacaksınız.

Bazal metabolizmanızı hızlandırmanın yolları nerelerden geçiyor?

 Az ve sık beslenin :

Her insanın 3 ana öğünü yapması neredeyse şart ancak ara öğün sayısı biraz değişken. Yaşam tarzınıza göre bir günde 2 kereden 5 kereye kadar ara öğün yapmanız mümkün.
Eğer günde 5 -6 saat uyuyan aktif bir yaşam tarzı olan biriyseniz ayakta kalma sürenize bağlı olarak 4 ya da 5 ara öğün yapabilirsiniz. Öğünler arası en fazla 3 saat olmalıdır, böylece metabolizmanızı sürekli aktif tutmayı başarmış olursunuz.

Kas kitlenizi artırın: Biz kadınlar diyet programı içindeyken kendimiz gibi diyet yapan bir erkek yakınımız varsa onun daha hızlı kilo verdiğinden yakınırız. Erkeklerin bu konuda şanslı olmalarının altında yatan sebep sahip oldukları kas kitleleridir. Kas yoğunluğu fazla olan beden az olana göre daha fazla enerji harcar. Daha fazla enerji harcayan beden ise zayıflama sürecinde sonuca daha çabuk ulaşmakla kalmayıp koruma döneminde de size destek olmaya devam eder. Kilo verirken de  kaslarınızı koruyarak yeterli ve dengeli bir diyetle yağ kaybı sağlarsanız verdiğiniz kilolarla gerçek anlamda vedalaşmış olursunuz.