Hakkımda

Merhaba,

Ben de çoğunuz gibi yemek yemeyi özellikle de lezzetli şeyler peşinde olmayı sevenlerdenim. Bu özelliklerimi hem damak tadı oldukça kuvvetli olan ailemden kazandığımı hem de Mersin gibi lezzetli şeyler diyarı olan bir şehirde doğmuş ve büyümüş olmanın sonucunda elde ettiğimi düşünüyorum.

Hiç bir zaman kilolu olmamış olsam da obezojenik bir çevrede büyümüş olmanın ve dengesiz beslenmenin sonucunda bir çok başarısız diyet deneyimim oldu. Ortaokul yıllarımda bile bütün besinlerin kalorilerini ve popüler diyetlerin listelerini ezbere bilmeme rağmen bu diyet işini tam anlamıyla çözebilmiş değildim (O zamanlar çözebileceğimi zannediyordum).

3-5 kiloyu verip tekrar aldığım Yo-Yo diyet serüvenlerim, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kazanıp sağlıklı beslenmenin gerçekten ne demek olduğunu anlayana, bunun tek bir kısıtlayıcı listeye bağımlı olmadığını kişiye özel olması gerektiğini ve her şeyden önemlisi “yaşam tarzı değişikliği” yapılması gerektiğini öğrenene kadar devam etti.

Benim için Hacettepe’de beslenme okumanın anlamı, meslek sahibi olmak adına geçirilmesi gereken bir süreç değil, çokça zevk aldığım ilgi alanım olan beslenmeyi bilimsel temellerle en iyi yerde öğrenmek, bu konuda profesyonellik kazanarak çevremdekilerin soru işaretlerine açıklık getirmekti.

2010 haziran ayında Hacettepe’den mezun oldum ve Ankara GATA ‘da diyet mutfağı yönetici diyetisyeni olarak çalışmaya başladım. İşin mutfağından başlamak tecrübelerim açısından oldukça önemliydi. Bir yıllık mutfak deneyimim sonrasında ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda görev almak üzere İstanbul’a yerleştim.

2012 yılında mesleki bilgilerimi yoğunlaştırmak adına yüksek lisans yapmaya karar verdim ve Başkent Üniversitesi’ne yüksek başarı bursuyla giriş hakkı kazandım. Yüksek lisans tezimi ise binlerce hastalarımdan/danışanlarımdan edindiğim tecrübeler sonrasında ” yeme davranışlarıyla” yani duygusal, dışsal ve kısıtlayıcı yeme ile ilgili yaptım.

Çapa ‘da 4 yıl boyunca binlerce hastaya kilo alma, kilo verme, obezite, diyabet, insülin direnci, gut, PKOS gibi hastalıkların diyet tedavisinde destek oldum.

2015 Temmuz ayında Çapa’daki görevimden ayrılarak Acıbadem Sağlık Grubu’na katıldım ve Acıbadem Göktürk ve Zekeriyaköy’de beslenme danışmanlığı vermekteyim.

Bunların dışında  web sitemde sağlıklı ve keyifli beslenme ile ilgili ilginç ve eğlenceli ip uçlarından bahsederken çeşitli internet platformlarında da sağlıklı beslenme ile ilgili yazılar yazıyor ve Instagram sayfamdan hafif tarifler ve taktiklerle ilgili paylaşımlarda bulunuyorum.

Blogda tartışılmasını istediğiniz sorularınızı veya bana  önerileriniz varsa info@mugeguzey.com adresine mail atabilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Müge