Dışarıda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

dışarıda yemekÇocukken dışarıda yemeğe gideceğimiz gün ayrı bir sevinç duyardım. Her hafta ya kebapçıya ya da balıkçıya gidilirdi. Şimdilerde ise o sevinçten eser yok tabi ki; hatta birkaç gün üst üste dışarıda yersem, hele ki aynı gün içinde hem öğle hem de akşam yemeğini dışarıda yemek zorunda kalıyorsam, ev yemeği özlemiyle bir an önce evime kavuşsam da sebzelerime doysam diye özlem duymaya başlıyorum.

Dışarıda yemek günümüz şartlarında metropol şehirlerinde neredeyse elzem hale geldi. Kadınların pasta-börek yapmaktan sıkılmaları sonrasında dışarıda buluşmaları, uzun mesai saatleri olan çalışan kadının haklı olarak en azından birkaç gün mutfaktan uzak kalmayı istemesi ve tabii ki iş toplantılarının yemekli hale gelmesiyle ‘’dışarıda yemek’’ kaçınılmaz bir durum haline geldi. Şirket yemeğiniz var diyetteyiz diye gitmeyecek misiniz? Ya da gidip de aç mı oturacaksınız? Tabii ki hayır. Hayatınızı zorlaştıracak ve sosyalliğinizi engelleyecek her türlü diyet size bir süre sonra sıkıntı veren, bir an önce üzerinizden atmak isteyeceğiniz ve yarı yolda yorulup taşımaktan vazgeçeceğiniz bir yük haline gelecektir. Oysa ki doğru seçimlerle damak zevkinizi birleştirirseniz ne insanlardan uzak bir yaşam ne de vicdan azabı yaşarsınız.

İşte dışarıda yemek yiyeceğiniz öğünlerde size yardımcı olacak bir kaç öneri:

  • İş günlerinde öğle yemeği için ofisinizin dibindeki yerleri değil de 10-15 dakikalık yürüme mesafesi olan yerleri tercih edin.
  • Arabayla gidiyorsanız arabanızı biraz uzak bir park yerine koyun, arkadaşlarınızla yürürken sohbet de edebilirsiniz.salata
  • Diyet sırasında başlangıçlar büyük tuzaktır. Başlangıç yerine yeşil yapraklı bir salata söyleyin.
  • Fast-food restoranındaysanız çocuk menüsü isteyin. Çoğu yerde artık patatesi salatayla değiştirebiliyorsunuz; imkan varsa bunu mutlaka yapın.
  • İçecek tercihinizi ayrandan yana yapın; mutlaka gazlı içecek içeceğim diyorsanız diyet ya da şekersiz ürünleri tercih edin.images (10)
  • Malum, bizim porsiyonlarımız Amerika’dakiler kadar olmasa da oldukça büyük. Yarım porsiyon alabiliyorsanız bunu isteyin ya da ana yemeği iki kişi paylaşın.
  • Paylaşacak kimseyi bulamazsanız yemeğiniz geldiğinde yarısını paket yapıp yapamayacaklarını sorun.
  • Gittiğiniz restaurant ya da kafenin diyet menüsü varsa önce oraya bir göz atın; normal menüdeki benzer yiyeceklere oranla kalorileri oldukça düşüktür.
  • Ve yemek sonrası içilen kahveler: Yemekten 45 dakika öncesinde ve sonrasında kahve veya çayın içilmesi demir emiliminizi azaltır, bu yüzden gereken zamanın geçmesini bekleyin. Yeterli süre geçtikten sonra artık kahvenizi içebilirsiniz; kahveyi kremasız ve şurupsuz isteyerek fazladan alacağınız ekstra 150-200 kaloriden de kurtulmuş olursunuz. Kahve çeşidine gelince, örneğin bir latteyi ara öğün yapın ve yemek üzerine filtre kahve ya da şekersiz Türk kahvesi tercih edin.
  • Tatlıyı unutmamak lazım. Diyetteyseniz birkaç kilonuzu vermek için biraz sabredip tatlıya yüz vermeyin; ancak korumadaysanız arada kaçamaklar yapabilirsiniz. Tavsiyem her zaman için porsiyonu küçültün, yani paylaşın!